Categories
Favorites

Favorite Services 2020

Eco-Friendly Services

Winner: CHaRM

1005 College Ave. · 706-613-3512

Runner Up: Awesome Possum Composting

awesomepossumcomposting.com · 706-395-5042

Eco-Friendly Practices

Winner: Maepole

1021 N. Chase St. · 706-850-3600

Runner Up: Ted’s Most Best

254 W. Washington St. · 706-543-1523

Event Space

Winner: Georgian Hall

247 E. Washington St., #103 · 706-850-5935

Runner Up: Athens Cotton Press

149 Oneta St. · 706-353-1913

Hotel

Winner: Hotel Indigo

500 College Ave. · 706-546-0430

Runner Up: Graduate Athens

295 E. Dougherty St. · 706-549-7020

Photography Studio

Winner: Thrasher Photo and Design

thrasherdesign.com · 706-380-7778

Runner Up: Matt Hardy Photography

matthardyphoto.com

Florist

Winner: Flowerland

823 Prince Ave. · 706-549-1884

Runner Up: Petals on Prince

1470 Prince Ave. · 706-353-2760

Hair Salon

Winner: Republic Salon

312 E. Broad St. · 706-208-5222

Runner Up: Model Citizen

497 Prince Ave. · 706-543-3656

Stylist

Winner: Matt Wheeler at Emporium Hair & Color Salon

187 Lumpkin St. · 706-546-7598

Runner Up: Lyric Bellotte at Republic Salon

312 E. Broad St. · 706-208-5222

Alternative Health Treatment

Winner: Thrive Integrative Medicine

2080 Prince Ave. · 706-850-2000

Runner Up: KayaKalp Acupuncture

485 Huntington Rd., Ste. 195 · 678-570-3730

Massage Therapist

Winner: Elizabeth Sheppard at Spa Collective

2350 Prince Ave. · 404-310-3779

Runner Up: Krystal Elliott, LMT at Living Balance

545 Research Dr., Ste. D · 706-338-0946

Tattoo Studio

Winner: Pink Goblin

149 Oneta St. · pinkgoblintattoo.com

Runner Up: Pain and Wonder Tattoo Studio

285 W. Washington St. · 706-208-9588

Spa

Winner: Urban Sanctuary

810 N. Chase St. · 706-613-3947

Runner Up: Spa Collective

2350 Prince Ave. · 706-215-9565

Fitness Instructor

Winner: Nick Combs at M3 Yoga

149 Oneta St., Ste. 6E2 · 706-214-2232

Runner Up: Collyn Cown Sackett at Pure Barre Athens

191 Alps Rd. · 706-850-4000

Place to Get Fit

Winner: Pure Barre Athens

191 Alps Rd. · 706-850-4000

Runner Up: M3 Yoga

149 Oneta St., Ste. 6E2 · 706-214-2232

Adult Classes: Movement

Winner: M3 Yoga

149 Oneta St., Ste. 6E2 · 706-214-2232

Runner Up: Canopy Studio

160 Tracy St. · 706-549-8501

Adult Classes: Creative

Winner: Good Dirt

485 Macon Hwy. · 706-355-3161

Runner Up: Lyndon House Arts Center

211 Hoyt St. · 706-613-3623

Car Repair Shop

Winner: Five Star Automotive

605 Macon Hwy. · 706-549-1315

Runner Up: Hawthorne Automotive

475 Hawthorne Ave. · 706-548-4943

Car Dealership

Winner: Heyward Allen Toyota

2910 Atlanta Hwy. · 706-433-0433

Runner Up: Hughes Subaru

3010 Atlanta Hwy. · 706-715-6300

Plumber

Winner: Carson Plumbing

259 Wynburn Ave. · 706-548-3397

Runner Up: Plumber Pro Service and Drain

plumberproservice.com · 706-769-7761

Electrician

Winner: Blue Moon Electric

bluemoonelectricathens.com · 678-907-5945

Runner Up: Atomic Electric

hotelescobar@gmail.com · 706-202-2296

HVAC

Winner: Stanfield Air Systems

1130 Mitchell Bridge Rd. · 706-549-4767

Runner Up: Superior Air Mangement

230 Floyd Dr. · 706-543-2141

Lawyer to Get You Out of a Jam

Winner: Dustin K. Kirby

220 College Ave. · 706-540-5480

Runner Up: Al Fargione Law

585 Research Dr. Ste. D · 706- 546-0999

Lawyer to Sort Out Your Affairs

Winner: Law Office of Samuel Thomas

220 Prince Ave. · 706-546-0999

Runner Up: The Law Offices of Adam Hebbard

320 E. Clayton St., Ste. 407 · 706-549-9010

Bank

Winner: Synovus Bank

150 W. Hancock Ave. · 706-357-7000

Runner Up: First American Bank and Trust

300 College Ave. · 706-354-5000

Realtor

Winner: Cord Sibilsky

675 Pulaski St., Ste. 1100 · 706-363-0803

Runner Up: Jay Gulley

624 S. Milledge Ave. · 706-338-8836

Local Business

Winner: Avid Bookshop

162 S. Lumpkin St. · 706-850-2843

Runner Up: Indie South

470 Hawthorne Ave. · 706-850-0644